Dlaczego kocioł kondensacyjny jest lepszy od tradycyjnego
Na pierwszy rzut oka, z zewnętrz, kocioł kondensacyjny i kocioł tradycyjny są niemal identyczne. Oba rodzaje kotłów występują w wariantach wiszących i stojących, w zależności od spełnianych funkcji. Jednofunkcyjne przeznaczone są głównie do centralnego ogrzewania a dwufunkcyjne zarówno do centralnego ogrzewania jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jeśli chcielibyśmy porównać kotły musimy porównywać je w obrębie tego samego typu. Zatem porównując opłacalność kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania powinnyśmy porównywać go z kotłem tradycyjnym z zamkniętą komorą spalania gdyż powinniśmy wziąć pod uwagę urządzenia o podobnej mocy i budowie. Chcąc dostrzec najważniejsze różnice związane z kotłami powinniśmy poznać budowę kotła kondensacyjnego od wewnątrz:
Podsumowując:
Pompa ciepła jest sposobem ogrzewania domu najtańszym w eksploatacji. Dla domu 150-200 m2 roczny koszt ogrzewania i c.w.u. wynosi najczęściej od 1500 do 3000 zł.
Pompa ciepła jest wielofunkcyjna – jest to jedyne rozwiązanie, które może zimą grzać, a latem chłodzić (jeśli wierzymy w global warming to lepiej nie bagatelizować funkcji chłodzenia). A więc zarówno grzeje, chłodzi jak i wytwarza c.w.u. Może też działać jako rekuperator w systemie klimatyzacji oraz może osuszać powietrze. Jest to rozwiązanie całkowicie bezobsługowe, poddające się totalnej automatyzacji – w końcu pompa ciepła jest urządzeniem w stu procentach elektrycznym.
W Europie pompa ciepła jest popierana jako rozwiązanie proekologiczne, gdyż zastąpienie „brudnego? ekologicznie ogrzewania olejowego bardzo „czystym? ogrzewaniem elektrycznym, jakim w istocie jest pompa ciepła, pozwala znacznie zmniejszyć emisję CO2. W Polsce jest to argument problematyczny, gdyż dominują u nas elektrownie węglowe, przy czym na wyprodukowanie 1 kWh energii elektrycznej trzeba zużyć ok. 3 kWh energii cieplnej spalanego węgla. Sceptycy powiedzą więc, że w końcowym rezultacie 1 kWh energii cieplnej PC wymaga 1 kWh energii cieplnej węgla, czyli pod względem emisji CO2 sytuacja jest podobna jak dla kotła węglowego. Jednak spalanie węgla w elektrowni jest coraz „czystsze” ekologicznie, a poza tym w przyszłości udział węgla w produkcji energii elektrycznej w naszym kraju będzie się zmniejszał.
Poparcie polityczne dla rozwoju pomp ciepła jako rozwiązania redukującego emisję CO2 przekłada się w Europie na dotacje i ulgi oraz czyni pompy ciepła rozwiązaniem standardowym.
Ogrzewanie podłogowe to najlepszy wybór jeśli chodzi o systemy ogrzewania domu. Potwierdzają ten fakt różnego rodzaju badania i wyliczenia. Stawiamy na profesjonalizm i przeprowadzamy klienta przez wszystkie etapy instalacji, począwszy od zaprojektowania ogrzewania przez dobranie komponentów, aż do realizacji!.
Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania, w przeciwieństwie do grzejników działających na zasadzie konwekcji, czyli ruchu powietrza. Jest ono więc idealne dla alergików – w pomieszczeniu, w którym zainstalowana jest podłogówka, nie unosi się kurz.
Koszty instalacji wodnego ogrzewania podłogowego są porównywalne do kosztów wykonania instalacji grzejnikowej. Poprawnie wykonana instalacja ogrzewania podłogowego pozwala zaoszczędzić do 20% kosztów.
Wykwalifikowany zespół prowadzi doradztwo techniczne na każdym etapie instalacji. Pomaga klientom od etapu wstępnej wyceny, przez zaprojektowanie po dobór autoryzowanego instalatora.
Podłogówkę najczęściej pokrywa się płytkami ceramicznymi, nie oznacza to jednak, że to jedyne pokrycie na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Wiele osób niechętnie patrzy na pomysł wyłożenia płytek w sypialni czy salonie. Przy odpowiednim zapotrzebowaniu na ciepło budynku oraz dobrze zaprojektowanej instalacji ogrzewania podłogowego każdy rodzaj docelowej podłogi jest możliwy.
Ogrzewanie podłogowe wodne możemy instalować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w kamienicach czy mieszkaniach w blokach. W nowo budowanych budynkach nie ograniczają nas żadne wysokości czy ciężar wylewki toteż możliwości są nieograniczone. Co w przypadku remontu czy stropu drewnianego? Rozwiązaniem jest bezwylewkowy, „suchy” lekki system.
Ogrzewanie podłogowe może współpracować z dowolnym źródłem ciepła, począwszy od tradycyjnego kotła na paliwo stałe, kotły gazowe, poprzez pompy ciepła i kolektory słoneczne. Jednak najkorzystniejszym źródłem zasilania dla ogrzewania podłogowego jest pompa ciepła. Ze względu na niskie parametry pracy pompy ciepła i instalacji ogrzewania podłogowego, jest to zestawienie idealne pod względem oszczędności w produkcji ciepła oraz późniejszego optymalnego jej wykorzystania.
Do ogrzewania podłogowego dobieramy indywidualną regulację temperatury zarówno powietrza jak i podłogi w każdym pomieszczeniu i o każdej porze. Umożliwia to kompletny system termostatów w wersji przewodowej, bezprzewodowej jak i internetowej.
Instalacja jest niewidoczna oraz nie zajmuje powierzchni użytkowej pomieszczenia umożliwiając dowolną aranżacje.