Kotłownie Gazowe

Zalety kotłów kondensacyjnych

Kotłownie Gazowe

Dlaczego kocioł kondensacyjny ma sprawność powyżej 100% i jest lepszy od tradycyjnego? Zalety kotłów kondensacyjnych:


Dlaczego kocioł kondensacyjny jest lepszy od tradycyjnego

Na pierwszy rzut oka, z zewnętrz, kocioł kondensacyjny i kocioł tradycyjny są niemal identyczne. Oba rodzaje kotłów występują w wariantach wiszących i stojących, w zależności od spełnianych funkcji. Jednofunkcyjne przeznaczone są głównie do centralnego ogrzewania a dwufunkcyjne zarówno do centralnego ogrzewania jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jeśli chcielibyśmy porównać kotły musimy porównywać je w obrębie tego samego typu. Zatem porównując opłacalność kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania powinnyśmy porównywać go z kotłem tradycyjnym z zamkniętą komorą spalania gdyż powinniśmy wziąć pod uwagę urządzenia o podobnej mocy i budowie. Chcąc dostrzec najważniejsze różnice związane z kotłami powinniśmy poznać budowę kotła kondensacyjnego od wewnątrz:

  • wymiennik ciepła;
    dzięki wbudowanemu wymiennikowi dwustopniowemu lub dwóm wymiennikom ciepła kotły kondensacyjne uzyskują więcej ciepła z tej samej ilości paliwa. Pierwszy – tak zwany pierwotny – działa tak, jak w kotle tradycyjnym a drugi wymiennik, zwany wtórnym lub kondensacyjnym, schładza spaliny poniżej temperatury punktu rosy. Dzięki temu procesowi następuje odebranie dodatkowego ciepła, które ze zwykłych kotłów uchodzi bezpowrotnie razem ze spalinami.
  • palnik, zespół przygotowania mieszanki gazowo-powietrznej;
    przygotowanie mieszanki odbywa się przez zasysanie powietrza i gazu przez wentylator i tłoczenie mieszanki paliwowej do palnika, z jednoczesnym bardzo dokładnym mieszaniem obu składników. Od jakości zmieszania powietrza i gazu zależy jakość spalania i tym samym ilość wydzielonego ciepła oraz jego straty. Ten sposób przygotowania mieszanki palnej pozwala na pełną kontrolę, natomiast w kotle tradycyjnym gaz wdmuchiwany jest z dyszy do palnika i nie ma kontroli składu oraz stopnia wymieszania mieszanki palnej. Kotły kondensacyjne wyróżniają się nieosiągalnymi wcześniej sprawnościami pracy, stanowiąc obecnie najwyższy standard w technice grzewczej. Technika kondensacyjna polega na odzyskiwaniu ciepła ze spalin, które w konwencjonalnych kotłach unoszone są do otoczenia wraz z innymi produktami spalania zanieczyszczającymi atmosferę. Kotły te wyróżniają się również swoją wysoką sprawnością bez konieczności podłączenia do specjalnego komina, pozwalają na oszczędność energii i przede wszystkim dbają o nasze środowisko.
  1. Sprawność kotłów kondensacyjnych
    W tradycyjnych kotłach znaczna część wytworzonego ciepła tracona jest bezpowrotnie, w postaci gorących spalin o wysokiej temperaturze (minimum 100°C do 200°C),które wydalane są do atmosfery. Zastosowanie kotłów kondensacyjnych pozwala odzyskać znaczną część energii cieplnej ze spalin, która pozyskiwana jest dzięki wykropleniu z nich pary wodnej. Uwzględniając ten efekt oraz nowoczesne rozwiązania mechaniczne, kocioł kondensacyjny może być oszczędniejszy od tradycyjnego o ok. 15-20%, zaś jego sprawność, w odniesieniu do wartości opałowej, dochodzi w praktyce do 107%.
  2. Z kotłami kondensacyjnymi oszczędzasz
    Wysoka wydajność kotła pozwala ograniczyć zużycie gazu, co znacznie obniża rachunki za ogrzewanie. Oszczędności mogą sięgać od 15 do 20% kosztów w porównaniu do kotłów konwencjonalnych.
  3. Przewody zamiast komina
    W kotłach kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania i wymuszonym przepływem spalin nie jest konieczne stosowanie komina, gdyż spaliny odprowadzane są bezpośrednio na zewnątrz domu. Kotły te są bezpieczniejsze dla użytkowników niż kotły tradycyjne gdyż odizolowują proces spalania od pomieszczenia. Do odprowadzenia spalin z kotłów kondensacyjnych można stosować tylko przewody spalinowo powietrzne zalecane przez producenta. Przewody te muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, gdyż kondensat jest silnie korozyjny. Nowoczesna technika instalacyjna pozwala realizować instalacje spalinowo powietrzną w najróżniejszych konfiguracjach, pionowo przez dach lub poziomo przez ścianę budynku.
  4. Kotły kondensacyjne dbają o środowisko
    Mniejsze zużycie gazu idzie w parze z mniejszym zanieczyszczeniem środowiska. Kotły kondensacyjne emitują do atmosfery mniej CO2 i NOX, również niska temperatura emitowanych spalin, redukuje ich negatywny wpływ na środowisko naturalne.

 

Podsumowując:

  • kotły kondensacyjne pracują z wyższą sprawnością niż kotły tradycyjne,
  • efektywniej wykorzystują paliwo,
  • obniżają koszty ogrzewania oraz emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
  • są w stanie osiągnąć sprawność nawet do 107 %, podczas gdy kotły standardowe jedynie do 92%.

Pompy Ciepła

Pompa ciepła jest sposobem ogrzewania domu najtańszym w eksploatacji. Dla domu 150-200 m2 roczny koszt ogrzewania i c.w.u. wynosi najczęściej od 1500 do 3000 zł.
Pompa ciepła jest wielofunkcyjna – jest to jedyne rozwiązanie, które może zimą grzać, a latem chłodzić (jeśli wierzymy w global warming to lepiej nie bagatelizować funkcji chłodzenia). A więc zarówno grzeje, chłodzi jak i wytwarza c.w.u. Może też działać jako rekuperator w systemie klimatyzacji oraz może osuszać powietrze. Jest to rozwiązanie całkowicie bezobsługowe, poddające się totalnej automatyzacji – w końcu pompa ciepła jest urządzeniem w stu procentach elektrycznym.

W Europie pompa ciepła jest popierana jako rozwiązanie proekologiczne, gdyż zastąpienie „brudnego? ekologicznie ogrzewania olejowego bardzo „czystym? ogrzewaniem elektrycznym, jakim w istocie jest pompa ciepła, pozwala znacznie zmniejszyć emisję CO2. W Polsce jest to argument problematyczny, gdyż dominują u nas elektrownie węglowe, przy czym na wyprodukowanie 1 kWh energii elektrycznej trzeba zużyć ok. 3 kWh energii cieplnej spalanego węgla. Sceptycy powiedzą więc, że w końcowym rezultacie 1 kWh energii cieplnej PC wymaga 1 kWh energii cieplnej węgla, czyli pod względem emisji CO2 sytuacja jest podobna jak dla kotła węglowego. Jednak spalanie węgla w elektrowni jest coraz „czystsze” ekologicznie, a poza tym w przyszłości udział węgla w produkcji energii elektrycznej w naszym kraju będzie się zmniejszał.

Poparcie polityczne dla rozwoju pomp ciepła jako rozwiązania redukującego emisję CO2 przekłada się w Europie na dotacje i ulgi oraz czyni pompy ciepła rozwiązaniem standardowym.

Skontaktuj się z nami Kliknij tutaj

Ogrzewanie

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to najlepszy wybór jeśli chodzi o systemy ogrzewania domu. Potwierdzają ten fakt różnego rodzaju badania i wyliczenia.  Stawiamy na profesjonalizm i przeprowadzamy klienta przez wszystkie etapy instalacji, począwszy od zaprojektowania ogrzewania przez dobranie komponentów, aż do realizacji!.

Dlaczego nasze ogrzewanie podłogowe?

1. ZDROWO

Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania,  w przeciwieństwie do grzejników działających na zasadzie konwekcji, czyli ruchu powietrza. Jest ono więc idealne dla alergików – w pomieszczeniu, w którym zainstalowana jest podłogówka, nie unosi się kurz.

2. TANIO

Koszty instalacji wodnego ogrzewania podłogowego są porównywalne do kosztów wykonania instalacji grzejnikowej. Poprawnie wykonana instalacja ogrzewania podłogowego pozwala zaoszczędzić do 20% kosztów.

3. GWARANTUJEMY DORADZTWO TECHNICZNE

Wykwalifikowany zespół prowadzi doradztwo techniczne na każdym etapie instalacji. Pomaga klientom od etapu wstępnej wyceny, przez zaprojektowanie po dobór autoryzowanego instalatora.

4. NIEOGRANICZONY WYBÓR DOCELOWEJ PODŁOGI

Podłogówkę najczęściej pokrywa się płytkami ceramicznymi, nie oznacza to jednak, że to jedyne  pokrycie na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Wiele osób niechętnie patrzy na pomysł wyłożenia płytek w sypialni czy salonie. Przy odpowiednim zapotrzebowaniu na ciepło budynku oraz dobrze zaprojektowanej instalacji ogrzewania podłogowego każdy rodzaj docelowej podłogi jest możliwy.

5. PODŁOGÓWKA DO DOMU I MIESZKANIA

Ogrzewanie podłogowe wodne możemy instalować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w kamienicach czy mieszkaniach w blokach. W nowo budowanych budynkach nie ograniczają nas żadne wysokości czy ciężar wylewki toteż możliwości są nieograniczone. Co w przypadku remontu czy stropu drewnianego? Rozwiązaniem jest bezwylewkowy, „suchy” lekki system.

6. WSPÓŁPRACA Z KAŻDYM ŹRÓDŁEM CIEPŁA

Ogrzewanie podłogowe może współpracować z dowolnym źródłem ciepła, począwszy od tradycyjnego kotła na paliwo stałe, kotły gazowe, poprzez pompy ciepła i kolektory słoneczne. Jednak najkorzystniejszym źródłem zasilania dla ogrzewania podłogowego jest pompa ciepła. Ze względu na niskie parametry pracy pompy ciepła i instalacji ogrzewania podłogowego, jest to zestawienie idealne pod względem oszczędności w produkcji ciepła oraz późniejszego optymalnego jej wykorzystania.

7. PEŁNA KONTROLA TEMPERATURY

Do ogrzewania podłogowego dobieramy indywidualną regulację temperatury zarówno powietrza jak i podłogi w każdym pomieszczeniu i o każdej porze. Umożliwia to kompletny system termostatów w wersji przewodowej, bezprzewodowej jak i internetowej.

8. ESTETYKA POMIESZCZEŃ

Instalacja jest niewidoczna oraz nie zajmuje powierzchni użytkowej pomieszczenia umożliwiając dowolną aranżacje.

Przykładowe hasło lub treść